Значення ЄЗК в сфері охорони довкілля для територіальної громади

Дата: 28.01.2022 15:33

Європейський зелений курс (надалі ЄЗК) – стратегічний політичний курс, проголошений Європейською комісією з ціллю досягнення кліматичної нейтральності Європейського континенту до 2050 року, зокрема шляхом впровадження природоорієнтованих рішень.

Оскільки Україна оголосила свої наміри доєднатися до ЄЗК. У 2021 році МБО «Екологія-Право-Людина» (надалі ЕПЛ) провела аналіз відповідності державної політики України цілям ЄЗК у трьох ключових сферах: збереження, біорізноманіття, поводження з відходами та управління лісами, які були представлені на онлайн-заході, де взяв участь відділ екології та охорони навколишнього середовища виконавчого комітету Корсунь-Шевченківської територіальної громади, що відбувся онлайн 26 січня 2022 року.

Сьогодні в більшості країн світу переважає лінійна модель економіки, коли ресурси добуваються, переробляються та перетворюються на відходи, що не мають подальшого застосування. Таким чином, виснажуються надра, забруднюється довкілля, накопичуються відходи, що призводить до деградації природних систем та екологічних катастроф. Україна докладає  максимум зусиль для створення кліматично-нейтрального європейського континенту та є невід’ємною частиною реалізації цілей ЄЗК.

Досвід Євро Союзу для нас є орієнтиром у наведенні ладу з відходами, за допомогою економіки замкненого циклу (ЕЗК), впровадження якого передбачає побудову нових бізнес-моделей на основі принципів екодизайну, ремонту, повторного використання, відновлення й обміну продукції та максимального сприянню утворенню «нуль» відходів

Попри чинне законодавство та Національну стратегію управління відходами, яка прагне, аби в 2030 році  половина нашого сміття перероблялась, ми ще дуже далекі від європейських стандартів, експерти ЕПЛ розробили таблицю відповідності державної політики України у сфері управління відходами пріоритетам та цілям ЄЗК. Ознайомитися з нею можна в додатку. Згідно аналізу відповідності, законодавство України не готове до втілення цілей ЄЗК, оскільки у нас є неприйняті основні законодавчі акти, що закладають основи поводження з відходами європейського зразка, поводження із відходами електричного та електронного обладнання, батареями та батарейками, не закладені основи системи розширеної відповідальності виробника, переробка відходів знаходиться на зародковому етапі, неврегульоване питання відходів текстилю, відходів упаковки та упакування, питання запобігання та зменшення обсягів утворення відходів, а також багато інших питань, які в ЄС стояли на законодавчому порядку денному ще десятиліття тому але в сьогоденні нововведення на нашій території набирають обертів.

Враховуючи вище зазначене бачимо, що  відходи є важливою складовою економіки замкненого циклу й потребують серйозно відношення на всіх циклах, не тільки на рівні видобування (майбутнього відходу), вироблення, переробки, дизайну, розробки, транспортування і дистрибуції, повторного використання чи ремонту, а й на рівні побуту (ще поки можна відходи відсортувати, вимити, висушити без затрати зайвого часу та витрат на рівні «постійної звички») в дома, офісі, закладі освіти чи де інде по суті де вирішується чи це сміття чи це буде нова річ із втор ресурсу, що призводить до менших затрат та забруднення навколишнього середовища. Адже подальша експлуатація застарілої інфраструктури захоронення твердих побутових відходів передбачає адміністративну відповідальність та вже має серйозні негативні екологічні наслідки, які спостерігаються як забрудненням навколишнього середовища так і на стані здоров’я кожного із нас. Тому, давайте будимо дбайливими до навколишнього середовища і почнемо в першу чергу із себе!

Сортуйте відходи, стискайте й відправляйте на вторинну переробку!!! Подбайте про своє здоров’я, довкілля та збережіть природний ресурс!

ДОДАТОК ЄЗК