2 лютого - Всесвітній день водно-болотних угідь

Дата: 02.02.2022 07:57

2 лютого, в день заснування Конвенції про водно-болотні угіддя, що мають міжнародне  значення,  головним  чином  як  середовище  існування  водоплавних птахів  у  1971  році  в  м.  Рамсар  (Іран),  відзначається  Всесвітній  день  водно-болотних угідь.

Секретаріат  Рамсарської  конвенції  визначив  тему  2022  року:  «Водно-болотні  угіддя  –  на  користь  людям  і  природі!».  Ця  тема  привертає  увагу  до важливості водно-болотних угідь для багатьох аспектів діяльності та здоров’я людини,  а  також  ролі  цих  екосистем  для  збереження  біорізноманіття.

Відновлюючи  та  зберігаючи  водно-болотні  угіддя,  ми  застосовуємо природо орієнтовані рішення для накопичення води, адаптації до зміни клімату та  вирішення  багатьох  соціально-економічних  питань,  пов’язаних  з використанням природних ресурсів.

З  нагоди  відзначення  2  лютого  Всесвітнього  дня  водно-болотних  угідь рекомендуємо  ознайомитися із інформацією,  спрямованою  на  підвищення обізнаності  територіальної громади, громадськості,  шкільної  та  студентської  молоді  з  питань  необхідності збереження водно-болотних угідь.

А чи усі знають що таке водно-болотні угіддя і яке їх значення!?

Водно-болотні угіддя можуть бути морськими або прісноводними, внутрішніми або прибережними, природними або створеними людиною.

Прісноводні водно-болотні угіддя – це річки, озера, ставки, заплави, торфовища, болота, трясовини.

Морські водно-болотні угіддя – це гирла річок, частини морського узбережжя, що затоплюються під час припливів й осушуються під час відпливів, солоноводні болота, мангрові ліси, лагуни, коралові рифи, молюскові рифи.

Водно-болотні угіддя, створені людиною – це ставки для розведення риби, рисові чеки (заливні поля), водосховища, солепромислові водойми.

Усім здається, що наша планета майже вся залита водою, повсюди вода.

Однак, лише 2,5% води – це прісна вода, яка зберігається переважно в льодовиках, снігових шапках на вершинах гір або ж у підземних водоносних горизонтах.

Менше 1% прісної води придатні до вживання, причому 0,3% припадає на річки та озера.

Це вся прісна вода, яку ми маємо, і більша її частина надходить з водно-болотних угідь.

Водно-болотні угіддя – життєво необхідні для води.

Вони поглинають та зберігають дощову воду і поповнюють підземні водоносні горизонти; регулюють кількість і постачання води, подаючи воду в потрібний час у потрібне місце в необхідній кількості; покращують якість води шляхом усунення й абсорбції забруднюючих речовин.

Важливе значення водно-болотні угіддя мають і у житті людини.

Адже сприяють нашому здоров’ю. Чисті водойми є природним джерелом безпечної питної води.

Постачають їжу, підтримують виробництво харчових продуктів. Водно-болотні угіддя дають нам більшість риби, яку ми споживаємо, а також рис для 3,5 мільярдів людей і воду для сільського господарства.

Мають важливе значення і для біорізноманіття. 40 % видів світу мешкають у водно-болотних угіддях, зокрема у прісноводних водоймах щорічно виявляють 200 нових видів риб.

Водно-болотні угіддя є природним рішенням, адже захищають від стихійних лих.

Прибережні водно-болотні угіддя захищають громади від руйнівного впливу штормів. Кожен акр (0,4 гектара) внутрішніх водно-болотних угідь поглинає до 1,5 млн галонів (5,7 млн літрів) паводкових вод.

Таким чином, водно-болотні угіддя відіграють чималу роль у збереженні біорізноманіття та екологічної рівноваги, вони є важливим джерелом ресурсів живлення різних тварин; вони очищують воду, поглинають та накопичують карбон, захищають від повеней та пом’якшують вплив посух.

Нестійкий розвиток, приріст населення, урбанізація та споживання спустошили водно-болотні угіддя, виснажуючи запаси прісної води.

За останні 100 років споживання води зросло в шість разів, і продовжує зростати на 1% щорічно.

Ми використовуємо більше води, ніж земля може поповнювати.

Необхідно на 70% більше їжі та на 14% більше води на сільськогосподарські потреби для очікуваних у 2050 році 10-ти млрд населення Землі.

Прогнозують, що до 2050  року використання води у промисловості й енергетиці зросте до 24%.

Знищення та втрата водно-болотних угідь стане непоправною шкодою.

З метою збереження цілісності та сприятливого екологічного стану водно-болотних  угідь нагадуємо жителям нашої громади,  про  необхідність  суворого дотримання  природоохоронного  законодавства,  врахування  меж  до водних об’єктів й їх захисних зон та необхідності збереження екологічного стану при розгляді питань господарського використання та забудови суміжних територій!

Адаптовані матеріали українською мовою у електронному  вигляді  можна  знайти  за  посиланням: