«Відновне правосуддя для неповнолітніх»
На сьогоднішній день правопорушення неповнолітніх набувають все більшого поширення, що зумовлює необхідність активізації профілактики та протидії правопорушенням у дитячому середовищі. Дані правопорушення пов’язані як з негативними явищами у дитячому середовищі, такими як: бездоглядність, безпритульність, бродяжництво тощо.
Якщо ж дитина таки переступила межу закону, зараз у неї з’явився шанс виправити цю помилку - цей шанс надає відновне правосуддя.
В Україні з 2019 року впроваджений пілотний проєкт «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення» , який реалізується на базі системи безоплатної правової допомоги за підтримки Представництва Дитячого Фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні. Спочатку Програма діяла у 6 регіонах, а з 2020 року поширена на всю територію України. Пілотний проєкт ґрунтується на відновних підходах у кримінальних провадженнях про кримінальні проступки та нетяжкі злочини, вчинені неповнолітніми.
29 вересня працівники служби у справах дітей, спільно з головним юристом сектору "Корсунь-Шевченківське бюро правової допомоги" відділу безоплатної правової допомоги Смілянського місцевого центру з надання БВПД Оксаною КУРЧАТОВОЮ провела захід (лекцію) в на тему: «Відновне правосуддя для неповнолітніх». Під час заходу обговорили аспекти відновлення правосуддя для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення.
Програма застосовується за чотирьох умов:
є потерпіла сторона — фізична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано моральної, фізичної або майнової шкоди, а також юридична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди;
неповнолітній вперше вчинив кримінальний проступок або нетяжкий злочин;
неповнолітній визнає факт вчинення ним кримінального правопорушення;
і неповнолітній, і потерпілий дали згоду на участь у Програмі.
Участь неповнолітнього у відновному правосудді – це шанс не стати засудженим, примиритись, виправити ситуацію з нанесеною шкодою для потерпілої сторони, зробити висновки та більше не вчиняти кримінальних проступків.