Про можливий початок весняних польових робіт у 2023 р.

Дата: 08.03.2023 14:41

Зима 2022-2023 рр. виявилася однією із найтепліших за останні 20 років, середня температура періоду грудень 2022 р. – лютий 2023 р. перевищила норму на 2–3 °С.

Упродовж цього періоду спостерігалися тривалі відлиги із високими для зими температурами повітря та нетривалі періоди похолодань. Найнижчі температури за грудень - лютий становили мінус 9-15 °С, на сході та північному сході – мінус 16-20 °С, у Сумській області короткочасно температура повітря знижувалася до мінус 21-25 °С. Масового відновлення вегетації озимих культур до цього часу не спостерігалося, посіви ще знаходяться у стані зимового спокою. Лише у першій декаді січня внаслідок потужної позитивної аномалії температури повітря, коли декілька днів поспіль було зафіксовано найвищу температуру повітря на початку січня (плюс 10-14 °С, на півдні та в центрі – плюс 15-19 °С) на багатьох площах озимина тимчасово відновлювала вегетацію, спостерігалися повільні ростові процеси, приріст рослин в довжину, на окремих площах було зафіксовано зміну фази розвитку. Станом на 28 лютого 2023 р. сніговий покрив висотою від 1 до 4 см спостерігався лише у деяких районах західних та центральних областей. Формування весняних запасів продуктивної вологи у ґрунті упродовж грудня – лютого відбувалося за сприятливих умов, хоча снігу було обмаль, проте не було значного промерзання грунту і майже всі опади в основному засвоєнні грунтом. За розрахунками на період відновлення вегетації озимих культур зволоження метрового шару грунту буде оптимальним на більшості площ. Лише у деяких районах південних областей запаси вологи очікуються значно нижчими середніх багаторічних показників. Найбільше таких площ в Одеській області, де сума опадів за холодний період не перевищила 50–75 % норми та у кінці осені спостерігалося незадовільне зволоження грунту. Проте, зважаючи на характер погоди (коливання температури повітря від слабких морозів вночі до позитивних значень вдень та наявності помірних вітрів) можна очікувати швидкої витрати вологи з верхніх шарів грунту та зменшення зволоження верхнього шару ґрунту до слабкого. За таких погодних умов найбільш ймовірно, що оптимальним початком польових робіт будуть більш ранні, ніж середні багаторічні строки. У східних та північно-східних областях - близькі до середніх багаторічних строків або більш ранні. Середні багаторічні дати сівби ярих зернових культур у розрізі кліматичних зон такі: Степ -25.03-06.04, Лісостеп – 08.04–14.04, Полісся - 08.04–16.04. За прогнозом погоди, до середини першої декади березня в Україні переважитиме погода без істотних опадів, температура вночі 2-7 °С морозу, вдень 1-6 °С тепла, на півдні країни - 3-8 °С тепла. У другій п’ятиденці очікуються невеликі опади (мокрий сніг та дощ); температура вночі від 3 °С морозу до 3 °С тепла, вдень 1-6 °С тепла, на півдні країни - 5-10 °С тепла. Визрівання ґрунту (досягнення м’якопластичного стану) та створення умов для проведення весняно-польових робіт на півдні можна очікувати найближчого тижня (початок березня), на решті території - у другій половині березня - початку квітня, у східних областях не раніше середини квітня.