Пошук

Спільна зустріч щодо питань бджільництва

Дата: 20.03.2024 10:22
Кількість переглядів: 220

Фото без опису

За ініціативи голови  ГО «Спілка пасічників Корсунщини» Андрія Столяревського, 19 березня відбулася спільна зустріч щодо питань бджільництва, дотримання законодавства в частині використання пестицидів, агрохімікатів та інших засобів захисту рослин.

Запрошеними були уповноважені представники аграріїв, пасічників, Держпромпродспоживслужби, правоохоронних органів та виконавчого комітету Корсунь-Шевченківської міської ради.

Зазвичай із настанням польових робіт виникають конфліктні ситуації щодо застосування пестицидів між сільськогосподарськими виробниками та пасічниками, тому вкотре нагадуємо сільськогосподарським товаровиробникам, фермерам, що під час обробітку сільськогосподарських культур хімічними засобами захисту рослин, необхідно дотримуватися Державних санітарних правил “Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві”, Державних ветеринарних правилЗаконів України «Про пестициди і агрохімікати», «Про захист рослин» та  «Про бджільництво».

На сьогоднішній день питання проведення заходів щодо виключення випадків отруєння бджіл під час проведення обробітку сільськогосподарських угідь пестицидами залишається важливим і  актуальним.                                                                                                                          

Зараз, щоб виростити якісний урожай сільськогосподарських культур сільськогосподарським підприємствам і фермерським господарствам неможливо обійтись без використання пестицидів. У свою чергу бджолярі виробляють цілющі продукти бджільництва і бджоли опилюють сільськогосподарські культури.

Обговорили ряд питань з метою недопущення виникнення нещасних випадків, надзвичайних ситуацій, загибелі бджолосімей під час обробітку сільськогосподарських культур пестицидами, та необхідність у дотриманні правил, що встановлені законодавством України, а саме:

 • Необхідно уникати випадків застосування пестицидів сільгосптоваровиробниками поблизу жилої зони, які суперечать державним санітарним правилам. Такі роботи можуть завдати суттєвої шкоди і бджолам при застосуванні інсектицидів за не дотриманням встановлених регламентів використання пестицидів.
 • Згідно з пунктами: 9.2 і 6.3.4. (ДСП 8.8.1.2.001-98) необхідно дотримуватись зони санітарного розриву від водних джерел – 500 м(до рибогосподарських водойм не менше 2000 м) та від населених пунктів, тваринницьких комплексів, місць проведення ручних робіт по догляду за сільгоспкультурами, при штанговому обприскуванні повинна бути не менше 300 м, при вентиляторному – 500 м, обробка посівів у цих зонах допускається при напрямку вітру від населених пунктів і інших об’єктів, що підлягають санітарному захисту.
 • Бджолярі повинні мати ветеринарно-санітарний паспорт на пасіку з відміткою про епізоотичне благополуччя, для чого спеціалістами відділу організації протиепізоотичних заходів районної державної лікарні ветеринарної медицини необхідно провести обстеження пасіки та відібрати проби підмору бджіл для проведення дослідження, щоб виключити захворювання бджіл.
 • Пасічники повинні поставити пасіку на облік у міській (сільлькій) раді за місцем постійного розташування пасіки, а у випадку кочівлі – у міській (сільській) раді, на територію якої прибули на кочівлю.
 • Бджолярі отримують ветеринарне свідоцтво за формою №1 на перевезення бджолосімей на медозбір та запилення сільськогосподарських культур за межі області в разі перевезення за наявності ветеринарно-санітарного паспорта.
 • За два – три дні до проведення обробітку, керівник сповіщає пасічників (населення) даної місцевості (пресу, робить подвірні обходи, сільські ради) про місце, терміни і час проведення обробітку, вказуючи час ізоляції бджіл, а також встановлює спеціальні попереджувальні знаки безпеки з указаною датою обробітку с/г угідь.
 • На площах, де розташовані пасіки (у радіусі 7 км) використовувати малотоксичні пестициди з дотриманням регламентів застосування пестицидів.
 • При отриманні повідомлення від організації про проведення обробітку сільськогосподарських культур, пасічник повинен вивезти пасіку в безпечне місце або ізолювати бджіл у вуликах на термін, передбачений обмеженням при застосуванні пестицидів.
 • Роботи з пестицидами, враховуючи вплив та безпечність для бджіл, слід проводити у період відсутності льоту бджіл у ранкові або вечірні години. Допускається проведення їх в денний час, в похмуру прохолодну погоду, коли бджоли не вилітають із вулика.
 • Беручи до уваги токсичність всіх пестицидів для бджіл, обприскування сільськогосподарських культур, які є медоносами, не допускати їх обробітку під час масового льоту бджіл або проводити обробітки у фазу до цвітіння або після цвітіння.
 • У невеликих індивідуальних пасіках громадян для охорони бджіл від отруєння пестицидами, щоб не вивозити пасіки, потрібно закривати льотки на визначений час відповідно до «Інструкції по попередженню отруєння бджіл отрутохімікатами».

Для попередження зносу пестицидів, хімічну обробку рослин проводять при швидкості вітру 3 м/с (для дрібнокапельного) і 4 м/с (для крупнокапельного обприскування).

Правильний вибір оригінального пестициду, а не фальсифікату, дотримання регламентів використання пестицидів, виконання всіх технічних та санітарних норм має виняткове значення для попередження отруєння бджіл.

Сільськогосподарським підприємствам необхідно дотримуватись правил безпечного поводження з пестицидами та охорони праці при внесенні хімічних препаратів при вирощуванні сільськогосподарських культур і охорони навколишнього середовища від впливу пестицидів.

Прозвучали заклики до пасічників, власників сільськогосподарських підприємств і фермерських господарств з усією відповідальністю віднестися до обговореної інформації і усіляко сприяти недопущенню випадків загибелі бджіл під час обробітку сільськогосподарських угідь пестицидами. А у разі виявлення порушень норм законодавства в частині використання пестицидів, агрохімікатів, інших засобів захисту рослин – телефонувати: до правоохоронних органів - 102, поліцейський офіцер громади - 0975265605 або у міську раду - 0981782510.

Фото без опису

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора