Пошук

Наприкінці червня в межах робочої поїздки в Польщу відвідали сміттєпереробний завод біля міста Хойніце.

Дата: 10.07.2024 12:14
Кількість переглядів: 120

Фото без опису

Такий завод розташований фактично пліч-о-пліч з містом. До першого найближчого населеного пункту – 700-800 метрів. Як стверджують поляки, виробництво, що обслуговує доволі велику кількість населення (орієнтовно 150 тисяч) шкоди довкіллю не несе. Переробляється на заводі від 4-х до 6-ти тонн відходів за годину.

Що йде на переробку? По суті, все. Адже тут відбирають аж 16 різновидів сировини. А сміття сюди звозять 12 довколишніх громад, і саме шляхом спільнокошту цих громад та залучення грантових коштів ЄС вдалося організувати масштабний процес переробки. Найбільшим вкладником у спільнокошт з-поміж згаданих 12-ти громад було місто Хойніце, бо саме тут розташований кластерний полігон.

Якщо говорити про Корсунь– Шевченківську громаду, то територіально вона не підходить для створення кластерного полігону. Нагадаємо, у перспективі Черкащина буде розділена на 4 кластери. Наша громада звозитиме сміття у визначене місце, де розмістять кластерний полігон. Це буде віддалік від Корсуня, а отже, ми зацікавлені в тому, щоб возити якнайменше відходів. Втім, якщо ми не запустимо процес відсортовування та переробки відходів, то довезення до кластерного полігону доведеться весь стовідсотковий обсяг невідсортованого сміття. Це буде більш ніж затратно. Тож у такому разі збільшення логістичних витрат неабияк вплине і на тариф на вивезення відходів для населення.

Якщо ж у Корсуні буде створено майданчик для сортування і переробки відходів, ми зможемо істотно знизити обсяг відходів, а отже, на кластерний полігон будемо возити лише залишки.

Свого часу і громада Хойніце після того, як почала пересортування відходів, поступово знизила їх обсяг, і на сьогодні практично все сміття йде на переробку. Скажімо, у 2021 році відсортовувалось і йшло на продаж 20% відходів, у 2022-му – 25%, а зараз – 45%.

Куди ж іде решта відходів? Компостується, подрібнюється чи спалюється. А отже, в залишку практично нічого не залишається.

Чи доцільно запускати в Корсуні аналогічні процеси? Як запевнили колеги з Польщі, це буде для нас оптимальним варіантом. Якщо вчасно зреалізуємо процес сортування і переробки відходів на вже спроєктованому спецмайданчику, то пластик, скло, папір, плівка, дерево, каміння, листя – все піде на переробку і подальше використання.

Найкращою мотивацією для цього є озвучений поляками аргумент: будемо сортувати сміття – платитимемо за нього менше. А для екологічно свідомих людей головним буде інший аргумент – зменшення кількості відходів зробить нашу землю чистішою, - зазначив очільник громади Віталій МАЦЮК.



« повернутися до розділу «Новини»

Код для вставки на сайт