Пошук

Зазвичай Лебідь, який сидить на кризі замерзлої водойми, це лише прояв мудрої економії енергії.

Дата: 27.11.2024 15:49
Кількість переглядів: 98

Фото без опису

Щороку, з настанням морозної погоди, увагу населення привертають лебеді, які перебувають на водоймах й залишаються там зимувати. Люди турбуються про птахів і бажають їм допомогти. Проте важливо розуміти, що найважливіше при цьому - не завдати їм ще більшої шкоди.

Неодноразово співробітники місцевої пожежно-рятувальної частини, працівники виконавчого комітету Корсунь-Шевченківської міської ради отримували дзвінки та повідомлення, щодо порятунку лебедів, які нібито замерзли у кризі на ставку «Мартанському», річці Рось чи інших водоймах нашої громади.

Цього разу ( 27.11.202) на «Мартанський» став для перевірки інформації та можливо надання допомоги, прибула представник відділу з питань екології та охорони довкілля. На «критичному» місці одна і та ж сама “картина” – дві сім’ї лебедів із 9 та 4 птахів спокійно відпочивають на кризі та переміщуються замерзлою поверхнею води до місць де зазвичай звикли "підгодовуватись" від небайдужих жителів нашої громади.

Насправді, ніяких приводів для хвилювання немає. Зимівля цих птахів в наших широтах є нормальним явищем. Антропогенна діяльність призвела до появи численних ділянок водойм, які не замерзають взимку. В таких місцях і зимують не лише лебеді, а й багато інших водоплавних птахів. Крім того, внаслідок кліматичних змін останнім часом навіть значна частина стоячих водойм (ставків) залишається вільною від криги протягом тривалого періоду зими. В підсумку, зимівлі лебедів є дуже динамічним явищем. Птахи можуть до повного замерзання водойми триматися на ній, навіть якийсь час підтримуючи наявність ополонки, ламаючи тонкий лід вагою свого тіла. Потім перелетять на іншу незамерзлу водойму. З настанням відлиги знову перелетять. До того ж мороз сам по собі не є страшним для лебедів. Ці птахи мають густе оперення, значний запас жиру. В них вища, в порівнянні з людиною, температура тіла, і загалом по-іншому збудована система кровообігу. Тому вони не сприймають мороз так, як ми. А лебідь, який сидить на кризі посеред замерзлої водойми, це лише прояв мудрої економії енергії.

Живляться лебеді переважно водоростями, молюсками, маленькою рибою, яких вдосталь на дні водойм, де вони тримаються.

Підгодовувати птахів для їхнього ж порятунку варто тільки у великий мороз (-15°С і нижче)або якщо птах травмований чи хворий. В інших випадках, краще просто милуватися птахами та радіти, що можете бачити таку красу. Птахи готуються до зими, накопичуючи значні жирові запаси, які витрачаються за несприятливих зимових умов.

Тривале годування птахів означає, що вони перестають шукати їжу самостійно, не бояться людей і не відлітають на зимівлю. Коли ж людина постійно починає годувати таких диких птахів, вони перестають шукати їжу самостійно, а це для них небезпечно.

Найголовніше, що потрібно водоплавному птаху для виживання взимку – це незамерзла ділянка річки або ставка. Саме у воді птахи знаходять собі їжу. Якщо птах не може прогодуватись на обраній водоймі, він летить далі, поки не знайде собі відповідне місце.

Коли є сприятливі умови, то можна підгодувати птахів деякими продуктами. Найбільш бажаними є крупи, зокрема геркулес, кукурудза, горох, перловка, пшениця, лущене насіння соняшнику, кунжут, лляне насіння, мелені горіхи. Але крім цього, у раціоні мають бути трав'яні гранули, зелень подрібнені фрукти або овочі без додавання солі.

КАТЕГОРИЧНО ЗАБОРОНЕНО годувати водоплавних птахів хлібом!!!

Хліб — це шкідлива нездорова їжа для диких водоплавних птахів, яка може призводити до серйозних проблем зі здоров’ям. Адже:

- під час травлення хліб утворює квас, який підкислює травну систему птахів, що призводить до діареї та інших серйозних захворювань.

- неправильне харчування приносить більше шкоди, ніж користі.

- хліб шкодить не лише птахам, а й цілим екосистемам.

- у хлібові багато солі, яку птахам не можна вживати, оскільки вона порушує водний баланс їх організму.

- хліб приваблює хижаків — наприклад, щурів, які переносять лептоспіроз.

ПАМ`ЯТАЙТЕ!!!

Підгодовувати водоплавних птахів доцільно тільки в періоди сильних морозів, коли поверхня води покривається льодом на кілька днів.

!! Нашої турботи потребують лише хворі та поранені особини. Проте при виявленні таких птахів все ж, за можливості, варто звернутися до фахівців або ж хоча б отримати фахову консультацію.

!!! Якщо ви побачили на водоймах птахів, яким на вашу думку потрібна допомога, краще не ризикуйте та самотужки не намагайтесь їх рятувати. Достатньо повідомити про це рятувальників за номером 101 або відповідний орган місцевого самоврядування.

Шановні громадяни, дякуємо за вашу турботу!

Будьте обачні та намагаючись допомогти не нашкодьте!!!

Бережіть себе та цих прекрасних птахів і вони будуть й надалі окрасою наших водойм.


« повернутися до розділу «Відділ з питань екології та охорони довкілля інформує»

Код для вставки на сайт