Регіональна конференція Рад з питань ВПО
9 квітня 2025 року в сесійній залі ОДА відбулась регіональна конференція рад з питань ВПО в рамках проєкту «Сприяння інституційної спроможності Рад з питань ВПО громад Черкащини» за підтримки МФ «Відродження», в якій прийняли участь Перший заступник голови ОВА Наталія Кравченко, заступник міського голови міста Черкаси Марина Гаркава, представник МФ «Відродження» Вікторія Стократюк, керівник Департаменту соціального захисту населення Черкаської ОВА Руслан Чикало. Делегація з Корсунь-Шевченківської міської ради в складі голови Ради з підтримки внутрішньо переміщених осіб при виконкомі Корсунь-Шевченківської міської ради Ольги Тищенко, членів Ради Ольги Носікової та Наталії Гарькавої прийняла участь в регіональній конференції, на якій підвели підсумки проєкту, реалізованого ГО «Сталий розвиток держави» спільно з партнерами за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Ця подія є важливою складовою співпраці, що об’єднала активних представників громад усієї Черкащини задля висвітлення проблем, з якими стикаються переселенці, та пошуку реальних шляхів вирішення цих викликів.
Наталія Кравченко наголосила на підтримці консультаційно-дорадчих органів, що намагаються вирішувати питання інтеграції, адаптації, з боку влади; висловила слова подяки за намагання знаходити внутрішню силу працювати, підтримувати психоемоційний стан переміщених осіб. Учасники та організатори проєкту подякували органам влади за підтримку, активну участь, співпрацю.
Керівник департаменту соціального захисту населення Черкаської ОДА Руслан Чикало розповів за пріоритетні напрямки підтримки ВПО на 2025 рік, а Олександр Джур, директор обласного центру зайнятості Черкаської області, розповів про можливості в отриманні грантів, здобуття другої освіти, перенавчанні, про державні програми, спрямовані на стимулювання роботодавця працевлаштовувати саме внутрішньо переміщених осіб.
Представники районів Черкаської області (керівники управлінь соціального захисту населення Черкаської РДА Олександр Іванов , Звенигородської РДА Оксана Лісова, Золотоніської РДА Валентина Скиба та заступник голови Паланської ТГ Оксана Супрунець) висловили в модельованій дискусії особисті напрацювання за 2022-2024роки та повідомили про амбітні плани на майбутнє.
Особливо вразив присутніх приклад реалізації проєкту «Я Маріуполь», з яким залюбки поділився директор ККП ММР «м. ЄХАБ» Володимир Петров, та висловив бажання в майбутньому ділитись своїм особистим досвідом та співпрацювати з Радами ВПО.
Керівник регіональної команди БФ «Право на захист» Максим Фесенко розповів про адвокаційний напрямок роботи, який фокусує свої зусилля на впровадженні та розширення спектру житлових програм та довгострокових житлових рішень для ВПО, вдосконалення системи надання соціальних послуг в умовах воєнного та післявоєнного часу, запровадження ефективних механізмів компенсації за знищене та пошкоджене внаслідок воєнних дій нерухоме майно, в тому числі вдосконалення процедури документування завданої шкоди.
Олеся Воронцова, керівник проєкту, розповіла про сам проєкт; як він народився, згадала усі етапи та компоненти навчання, провела аналіз, підсумувала здобутки та напрацювання-виявилось, що підвищився рівень обізнаності членів Рад щодо ключових аспектів їх діяльності, підвищилась інформаційна медіа-активність, є розуміння адвокаційної кампанії по внесенню змін, створенню НПА в громадах (Статути, положення, програми тощо). Вона відзначила нагородою за активну участь та співпрацю членів рад ВПО (у тому числі голову Ради з питань ВПО при виконкомі Корсунь-Шевченківської міської ради Ольгу Тищенко).
Учасники конференції мали змогу висловити слова подяки фонду «Відродження» в особі Вікторії Стократюк, організаторам та керівникам проєкту «Сприяння інституційної спроможності Рад з питань ВПО громад Черкащини». Це була платформа для живого діалогу, співпраці та створення синергії між представниками місцевої влади, громадських організацій та самих переселенців. Подібні зустрічі ще раз підтверджують, що тільки в діалозі та через партнерство народжуються зміни.